Nawyki to czynności, które w pewnym momencie były tak często powtarzane, że ich wykonywanie stało się na jakimś etapie całkowicie automatyczne. Nie wymaga świadomego myślenia, planowania czy też szczególnie intencjonalnego działania. Po prostu – idziesz i robisz. To, jak długo trzeba daną aktywność powtarzać, nim stanie się nawykiem, nie jest jednoznacznie określone czy ustalone. To bardzo indywidualna kwestia i wpływa na nią bardzo wiele elementów. Ważne jednak, że systematyczne działanie i wypracowanie takich nawyków może być dla Ciebie ogromnym sprzymierzeńcem w osiąganiu założonych celów.
Czym jest nawyk?
Czym jest nawyk zostało pokrótce wyjaśnione we wstępie. To czynność, która jest niemalże automatyczna. W pewnej chwili łapiesz się na tym, że właśnie myjesz zęby, choć nie pamiętasz, byś szedł do łazienki i nakładał pastę do zębów. Na tym polega nawyk. Jego wykonanie nie podlega świadomej kontroli.
Trzeba jednak wiedzieć, że nawyki można podzielić na dobre i złe. Dobrym nawykiem jest codzienne mycie zębów. Jednak codzienne zjadanie tabliczki czekolady już tak bardzo nie służy Twojemu zdrowiu.
Dobrym nawykiem jest kilka ćwiczeń rozciągających wykonanych o poranku, ale picie napojów gazowanych czy przegryzanie słodyczy między posiłkami już nie jest takie dobre.
Innymi słowy, dobre nawyki to te, które Ci służą i budują Ciebie dziś i na przyszłość.
Czemu służą nawyki?
Ważne jet by zdawać sobie sprawę z roli i funkcji, jakie pełnią nawyki w naszym codziennym życiu. Są one ogromnym wsparciem w realizowaniu codziennych zadań, w dążeniu do celu i osiąganiu założonych planów lub sukcesów. Jak to możliwe? Wyrobienie sobie odpowiednich nawyków powoduje, że Twoje szanse na sukces w wybranym obszarze rosną. Rola codziennej motywacji i nakłaniania samego siebie do działania maleje, bo pewne rzeczy zaczynasz robić automatycznie.
30 minut aktywności każdego dnia jest zdrowe i wspomaga odchudzanie. Pierwszego dnia nakłaniasz się do tego, drugiego dnia również, trzeciego dnia Twoja motywacja jest wystawiona na ogromną próbę, ale wygrywa i nadal ćwiczysz i tak dzień po dniu. Pewnego dnia, sięgasz po matę, przebierasz się w strój i ćwiczysz. Nagle łapiesz się na tym, że po prostu to zrobiłeś i nie musiałeś się do tego zmuszać. Na tym właśnie polega siła nawyku. Dzięki niemu coś robisz, bez względu na okoliczności. Nie ma tu kategorii „chce mi się/nie chce mi się”. Po prostu działasz.
Tak też działają ludzie sukcesu. Wypracowują sobie nawyk, który pomoże im ten sukces osiągnąć – np. sposób realizowania zadań, czy też realizowanie zadań do określonej godziny w ciągu dnia itp. – a następnie dają się ponieść nawykowi. W ten sposób docierają do celu, a największy wysiłek w tej podróży wkładają jedynie na początku.
Jak wdrożyć nawyk w swoim życiu?
Przede wszystkim, zastanów się, co chcesz osiągnąć, jaki jest Twój cel. Ustal, jakie małe działanie Cię do tego celu przybliży? Celem jest odchudzanie czy zmiana nawyków pracy? Chcesz się więcej ruszać, czy wcześniej wstawać? Ustal jedną małą czynność, która ma stać się Twoim pierwszym nawykiem i podejmij decyzję o jej wdrożeniu.
Nie przejmuj się, jak coś się stanie po drodze. To nie koniec świata. Nie bierz jednak zbyt wiele na siebie, bo nadmiar zadań to krok do porażki, a nie sukcesu. Nie wypracujesz pięciu nawyków naraz. Skup się na jednym. Dopiero gdy stanie się automatyczny, zacznij wdrażanie kolejnego.
Powtarzaj wybraną czynność codziennie. Niektóre nawyki wymagają zaledwie trzech tygodni, inne wymagają trzech miesięcy. Nie zrażaj się i nie poddawaj. Po prostu działaj. Twoja aktywność stanie się nawykiem, gdy złapiesz się na tym, że wykonujesz ją automatycznie. Utrwal ten nawyk i dopiero wtedy zacznij wdrażanie kolejnego.
Już nie musisz się motywować i walczyć ze sobą. Trenujesz i masz! Siła nawyku, to Twoja siła!